VYHLEDÁVÁNÍ

Odkazy

PRO FARNÍKY:


Milí farníci, posíláme z fary ohlášky.
Ještě týden budeme vysílat mše svaté na YouTube a od úterý 26.5. se těšíme na viděnou.

Žehnáme, vaši otcové Tom a Juris


Milí farníci,
přejeme požehnanou neděli, posíláme ohlášky, už teď srdečně zveme na sobotní duchovní obnovu se svátostí smíření a na první nedělní mši svatou o slavnosti Seslání Ducha Svatého 31.5. v obvyklých časech a na obvyklých místech.

Vaši kněží Tom a Juris


Milí farníci, posíláme opět z fary ohlášky.

Postupně se uvolňují pravidla, ale stále je nás ještě více, než kolik je povolený počet účastníků bohoslužeb. Tak Vás žádám o trpělivost.

Přikládám možnost Svatodušního snažení, tedy něco na motiv křížků v postní době, které se nestačily rozjet, tak i toto jsou úkoly, kterými můžeme povyrůst ve vztahu k Bohu, bližním i sami k sobě. Tak to berte jako nabídku.

Z fary žehnají otcové Tom a Juris


Milí farníci,
zdravíme vás z fary a posíláme ohlášky. Zveme ve čtvrtek v 20:00 hodin na večer chval, které budeme přenášet živě z naší kaple.

Večer chval

Mnozí jste zaregistrovali, že se od příštího týdne uvolní možnost slavit bohoslužby, nejdříve pro 15 osob. Naše farnost je velká a nechci zakazovat 16. člověku přijít do kostela, tak zatím vyčkám na rozhodnutí biskupa a pana děkana z Velkého Meziříčí. Uvidíme, jak se to další dny bude vyvíjet.

Těšíme se až opadne omezení a budeme se opět živě potkávat a nejen na mši svaté.

Z fary žehnají otcové Tom a Juris


Milí farníci,

prosím, sledujte kdo můžete farní stránky, na facebooku skupinu farnost Osová Bítýška a kdo můžete, tak živé vysílání. Zítra bude naposledy z mého účtu na facebooku a od pondělí budeme na YouTube – kanál najdete jako DCŽM Mamre.

Stručné informace:


  • Připomínáme kající bohoslužbu živě z Velkého Meziříčí zítra v neděli v 18:00 hodin
  • V týdnu bude otevřen kostel v OB v čase 14:00-16:00, můžete se zastavit k individuální soukromé modlitbě a vyzvednout si požehnané ratolesti.
  • Na čtvrteční mši svatou nám můžete do schránky nebo elektronicky doručit nohu (špápotu) se jmény vaší rodiny. Dáme je pod oltář, jako symbol Ježíšova omývání nohou.
  • V sobotu si můžete zapálit malé paškálky, které vám dopoledne doručíme, jako symbol společného slavení v naší farnosti. Paškál – Kristus. Kdo jste se ještě nenapsali, tak prosím zde.
  • Program vysílání bohoslužeb a modliteb je na plakátku, který je v příloze. Vysílání najdete na našem kanálu na YouTube – DCŽM Mamre
  • A na závěr, my kněží na vás i s týmem pamatuje v modlitbě.

Z fary zdraví otcové Tom a Juris


Milí farníci,

Začali jsme v týdnu vysílat mše svaté z naší kaple. Klikněte zde.

  • Po-Čt 18:00 hodin
  • Pá 15:00 hodin
  • Ne 9:30 hodin

Pokud se nám podaří na kanále MAMRE získat 1000 odběratelů, tak bude vysílat přes YouTube Pokud můžete, dejte tento kanál odebírat, ještě nám chybí cca 500 odběratelů, tedy polovina.

Zatím nevíme jak na tom budeme o Velikonočních svátcích. Pravděpodobně budeme s týmem na faře a Velikonoční bohoslužby a některé modlitby nabídneme v přímém přenosu. Pokusíme se taky vypracovat nebo dát odkaz na texty, abyste se buď mohli připojit nebo si udělat bohoslužbu vlastní v rodině. Velikonoční zpověď je popsána v ohláškách.

Mám tu nabídku, pokud by se našla nějaká ochotná duše, tak může dole na faře vyrobit jednoduché paškálky pro farnost (bylo by to jednoduché, práce na třeba jedno odpoledne, napište mi). A kdo by měl zájem, může napsat jméno a adresu a já to doručím. Paškál je velikonoční svíce, která symbolizuje Krista. Takto byste mohli mít doma každá rodina, která se ozve, vlastní malý paškál. Mohl by to být jeden ze symbolů, skrze který se propojíme navzájem.

Děkuji za šití roušek, zatím v nemocnici není potřeba. Pokud se situace změní, ozvu se.

Minulou neděli jsem projel farnostmi a modlil se růženec, těším se, že to zítra opět zopakuji.

Vše další podstatné je v ohláškách, žehnáme s otcem Tomem z fary, Juris

PS: Přikládám dobře napsaný rozhovor s knězem Markem Orko Váchou. Může nás povzbudit k tomu, abychom v tom těžkém co prožíváme viděli šanci pro změnu úhlu pohledu a hodnot, pro které žijeme.


Bratři a sestry z naší farnosti, občané obce Osová Bítýška a přilehlých vesnic.

Po důkladném zvážení, a po jednání mezi kněžími v děkanátu Velké Meziříčí, rušíme až do odvolání všechny bohoslužby v obou farních kostelech v Osové Bítýšce a Březí, též i v našich kaplích. Zároveň nebude probíhat výuka náboženství a všechny další ohlášené akce.
Chápu, že je to velmi neobvyklé a pro některé i přehnané opatření, ale respektujeme situaci, ve které se nacházíme, a nechceme být potencionálním místem šíření nemoci.
Proto vás prosím o dodržování nařízení a hledání odpovědí, co to každému z nás může přinést také pozitivního. Nedělní bohoslužbu prosím můžete prožít formou modlitby ve své rodině, sledováním obrazového nebo zvukového přenosu, udělat si čas na to, na co celý rok nemám prostor.
Pokud nebude zákaz vycházení, je možné si půjčit klíč a navštívit kostel k soukromé modlitbě.
Aktuální informace o dění ve farnosti můžete sledovat na farním webu http://brezi.farnost.cz/nebo je dostávat emailem.Milí farníci,
tak se nám situace poněkud zdramatizovala. Stačilo pár dní a vše je jinak. Naším úkolem je reagovat na to co je a nemyslet na „kdyby“. Otec biskup dal nařízení pro naši diecézi a my kněží to přijímáme a bereme vážně.

Mše svaté budu každý den slavit soukromě, na úmysly, které jste napsali a za vás jako za farnost.

Vidím to osobně s širšího pohledu, protože v Itálii mám několik přátel, kteří mi popsali situaci, která tu může za týden či dva být podobně i tady. Dnes mi ráno kamarád doktor z Německa popisoval situaci u nich v nemocnici a jak to vypadá v Bavorsku, vypadá to, že to dost podceňují.

My taky můžeme hodně věcí podcenit a vystavit se zbytečnému riziku. Tak vás chci povzbudit k trpělivosti a k přijetí opatření, zmenšit riziko, věřím tomu, že se nás to vyhne, ale neriskujme.

Otec Tomáš dal dohromady manuál pro rodinnou bohoslužbu slova, případně v dalším emailu pošleme různé tipy, co by se mohlo dělat. Berme to i jako zkoušku naší víry, která může prověřit náš vztah s Bohem. Snad nám to pomůže více si vážit všedních dní, mše svaté, svatého přijímání a zpovědi, možnosti adorace či pro děti „být na faře“.

Zároveň prosím přemýšlejme o zodpovědnosti za naše staré a nemocné. Do několika dní bych rád dal dohromady skupinu dobrovolníků, kteří by v případě plošné karantény a zákazu vycházení, se postarali o tyto potřebné. Přemýšlím o nějakém sdíleném dokumentu, kam by se mohli napsat ti, kteří by byli ochotni a mohli (nemají doma staré a rizikové osoby) někomu ve svém okolí pomoci. A v druhé části bychom mohli napsat ty, kteří by tuto pomoc mohli potřebovat (aby se jim to nabídlo, jsou staří, nemocní, nemají internet, …). A tak se chci zeptat, jestli byste mi někdo mohli pomoci tento sdílený dokument připravit. Díky za pomoc.

V pondělí bych rád na toto téma mluvil s naší paní starostkou Osové Bítýšky a pokud by z toho bylo něco, čím by mohla farnost pomoci, nabídl bych to i v dalších obcích.

A na závěr vás prosím, modlete se za tuto situaci, děkuji.

Žehnáme, otcové Tom a JurisMoji milí farníci, zdravíme vás s kaplanem Tomem z naší fary.

Mám tři informace.


Včera jsem se byl domluvit s naší obcí Osová Bítýška, jak zajistit, aby nikdo ze starých a nemocných nezůstal sám. V naší obci je asi jen 5 lidí, kteří nikoho nemají. Naše obec je největší, to znamená, že když tu o všech lidech nějak víme, tak bych to nechal na našem sociálním vnímání. V ostatních vesnicích jste si ještě blíž a více o sobě víte. Pokud byste přesto viděli nějakou potřebu někomu pomoci a není to ve vašich silách, napište mi, pokusím se s tím něco udělat.

A pak je tu otázka okolo roušek na obličej. Je pravda, že moc neochrání, ale na druhou stranu, pokud by byl někdo z nás nakažen, můžeme tak ochránit ty, se kterými se dostaneme do kontaktu. Jsme vyzváni, abychom je na veřejnosti nosili, nebo případně v kontaktech s ostatními, tak na to prosím pamatujme. Kdo z vás je šikovný na šití, udělejte si pro sebe a nabídněte ji někomu z těch, kteří se k ní nedokáží dostat. Ale pro naše farníky nebudeme dělat jako farnost distribuci, opět bych to nechal na vašem uvážení a možnostech a potřebách, kde bydlíte.


A pak tu mám prosbu. Dnes jsem mluvil s jedním lékařem z nemocnice, kde mnozí z nás jsme byli nebo tam měli někoho blízkého. Říkal mi, že by se jim hodily šité, bavlněné a tím pádem opakovaně použitelné roušky. Mají je pro jejich pacienty, aby eliminovali případné riziko nákazy. Tak chci požádat vás, kdo byste mohli a byli ochotní roušky ušít, abyste tak udělali. Je potřeba aby byla bavlněná, z látky, trička, …


Jeden z odkazů jak ji ušít: https://www.youtube.com/watch?v=KoSEmtVsQVg

Nebo: https://kitchenette.cz/clanek/rousky

Střih: https://kitchenette.cz/uploads/media/article_image/0001/05/9e4d97285259df8aabec4838630709bbb79672dd.pdf

Pokud by někdo chtěl vyrábět a neměl materiál, máme na faře trička, prostěradla. Roušky můžete zanést na faru. Předání osobně nebo dám za první vrata vlevo krabici s víkem, tak do ní. Případně mi dejte vědět a já se pro ně můžu zastavit. Zítra večer (středa) bych to buď předal někomu, kdo by jel okolo té nemocnice, nebo bychom poslali první várku poštou.

Děkuji a žehnám, dnes večer v 17:00 budeme mít s kaplanem Tomem mši svatou a pak adoraci, budeme na vás myslet.

PS: Pro rychlejší komunikaci opráším skupinu na Facebooku naší farnosti a pozvu tam pár lidí. Můžeme si tam sdílet důležité informace, ale nezaspamujme to věcma, které s farností nemají společné.

farnost Osová Bítýška - https://www.facebook.com/groups/1418024718409580
Juris Jiří Jeniš, Diecézní centrum života mládeže „Mamre“, Osová Bítýška 1, 594 53